14. detsember 2017 Fred Randver

Kokkuvõte 2017. aasta EM’ist

Kokkuvõte 2017. aasta EM’ist

Juba paar nädalat tagasi lõppesid St. Gallenis Šveitsis 2017. aasta Euroopa meistrivõistlused curling‘us. Emotsioonid on jõudnud jahtuda ja nüüd ongi paras aeg teha lühikokkuvõte, et kuidas Eesti võistkondadel läks.

Eesti naiskond. Mina olin küll üllatunud, et esmakordselt EM’il osalenud koosseis tuli B grupis kohe pronksmedalitele. Seega korrati täpselt Maile Mölderi juhitud tiimi tulemust 2016. aasta EM’ilt. See tõestab, et Eesti naiste curling‘u tase on täiesti arvestatav ja meil on head naismängijate ressurssi. Pronksmedal tähendas küll seda, et esimesena jäädi järgmise aasta A grupist välja, kuid võit kodusel naiste WCT etapil ja EM’il B grupi võitnud Soome üle näitab ilmekalt, et Eesti naiskonnas on sisu mängimaks ka A grupi võistkondade vastu. Meenutame Eesti naiskonna teekonda möödunud EM’il:

1. Eesti vs Poola: 6:5
2. Eesti vs Inglismaa: 8:5
3. Eesti vs Soome: 9:4
4. Eesti vs Hispaania: 8:2
5. Eesti vs Läti: 4:6
6. Eesti vs Holland: 6:3
7. Eesti vs Norra: 7:11
8. Eesti vs Valgevene: 8:6
9. Eesti vs Leedu: 8:0

Seega lõpetati alagrup 7 võidu ja 2 kaotusega ning pärast põhiturniiri oldi Norra järel ja Läti ning Soome ees 2.-kohal.

B grupi poolfinaal Eesti vs Läti: 7:10

See oli A gruppi pääsemise osas kõige olulisem mäng ja suuresti tänu 4 vooru vastase 4 punktile see mäng ka kaotati. Pärast 4 vooru oli seis 2:7. Võistkonna tunnustuseks tuleb öelda, et võideldi lõpuni, kuid kaotatud enam tasa ei jõutud teha.

B grupi pronksimäng Eesti vs Norra: 5:4

Kõrgetasemeline pronksimäng suudeti enda kasuks pöörata ja EM debüüt positiivsel noodil lõpetada alistades B grupi põhiturniiri võitja.

Kokkuvõtteks: Eesti naiskond tõestas eelkõige isseendale, et ollakse Euroopas suures mängus sees ja A gruppi jõudmine sellele koosseisule on täiesti jõukohane. Eraldi tuleks kiita naiskonda selles osas, et võistkonda oli treenerina EM’il juhendamas ja toetamas šveitslane Nicole Strausak, kes ise MM’il võitnud Šveitsi koosseisus hõbemedali. Sellised koostööd teevad Eesti curling‘ut ainult tugevamaks.


Aitäh Teile: Heili Grossmann, Erika Tuvike, Victoria-Laura Lõhmus, Kerli Laidsalu ja kapten Marie Turmann.

Eesti meeskond. Teades taustast natuke rohkem kui võibolla tavajälgija, siis ei olnud võistkonna kaptenil Harri Lillel kerge ülesanne. Üks oluline lüli, kes aitas Eesti meistriks tulla, oli võistkonnast lahkunud. Olude sunnil oldi ilma treenerita. Lisaks oli võistkonnas koguni kolm liiget, kes EM’il esmakordselt. Mängude tulemused:

1. Eesti vs Israel: 5:7
2. Eesti vs Soome: 6:7
3. Eesti vs Läti: 6:7 (ekstra voor)
4. Eesti vs Ungari: 7:8 (ekstra voor)
5. Eesti vs Belgia: 4:9
6. Eesti vs Inglismaa: 6:7 (ekstra voor)
7. Eesti vs Hispaania: 5:6

Mängud B gruppi püsima jäämise nimel:

Eesti vs Taani: 7:6 (ekstra voor)
Eesti vs Belgia: 6:5

Kokku mängis Eesti meeskond 9 mängu. 9’st mängust koguni 7’s otsustas mängu ühepunktiline paremus (sh 4 mängu ekstra voorus). Ainuke suurem allajäämine toimus alagrupis ühe eeldatava nõrgima – Belgia – vastu. Võistkonna enda arvates mängiti parim mäng Soome vastu, mis kaotati viimases voorus kui Soomel õnnestus oma viimase kivi eelis ära kasutada, võtta 3 punkti ja mäng ühepunktilise paremusega võita.

Kokkuvõtteks. Kuigi meeskond võitis vaid kaks mängu, võideti need kaks mängu just kõige olulisemal hetkel. Ei ole just kerge minna viimastele mängudele vastu kaotades eelnevalt 7 mängu, 3 nendest ekstra voorus ja 5 mängu ühe punktiga. Aga võistkond näitas sisu ja uskus endasse, et sellest seisust on veel võimalik välja tulla. Usun, et see EM’i kogemus oli mängijatele tulevikku silmas pidades ülioluline ja näitas, et alla ei tohi kunagi anda ja alati on võimalus, et ka sportlik õnn pöördub lõpuks Sinu poolele. Arvestades alagrupimänge oleks tegelikult olnud ülekohtune, kui Eesti meeskond oleks langenud C gruppi.


Aitäh Teile: Tarvin Kaldvee, Kaarel Holm, Tanel Toomväli, Karl Kukner ja Harri Lill.

Lõppsõna:

  • Eesti curling‘u jaoks oli kõige olulisem see, et võistkonnad jääksid B gruppi püsima ja et järgmisel aastal Eestis toimuval EM’il oleksid mõlemad võistkonnad vähemalt B grupis olemas. See ülesanne sai täidetud.
  • Nii naistes kui meestes tuli kõikidel vastastel Eesti alistamiseks vaeva näha. Seega olime konkurentsivõimelised.
  • Eesti võistkondades oli koguni 7 mängijat, kellele EM oli esmakordseks kogemuseks. Taas on Eesti curling saanud rikkamaks selles osas, et meil on rohkem mängijad, kellel tiitlivõistluse kogemus.

Fred Randver
juhatuse liige
Eesti Curlingu Liit/Curling Tallinn