21. aprill 2018 Harri Lill

Turmann/Lill segapaaride MMil: esimene päev

Turmann/Lill segapaaride MMil: esimene päev

Oleme ennast Östersundis nüüd kenasti sisse seadnud. Kui esialgu tundus, et esimest mängu annab väga kaua oodata, siis tegelikult meil eile vaba aega põhimõtteliselt ei olnudki. Team meeting (ametlik), meie võistkonna koosolekud ja ametlikud treeningud võtsid kõik oma aja. Nn treeningpäeva peamiseks fookuseks on tavaliselt jää ja kividega tutvumine. Jää osas jäime kõikide radadega (siin on neid 5 – A, B, C, D, E) väga rahule ja näha on, et nn ice crew on teinud väga head tööd. Radadel on küll profiili osas väikeseid erinevusi, aga suures plaanis on tegu kordades parema jääga kui paljudel teistel tiitlivõistlustel (näiteks viimane EM St.Gallenis). Olud on võrreldes meie enda Tondiraba tingimustega väga erinevad, aga kohanemist oleme me tänavuse MK-hooaja jooksul palju õppida saanud.

Kõrvalvaatajale võib ilmselt tunduda kummaline, et mis neil kividel ikka vahet on, aga meie tasemel on see suur osa mängust. Tänasel päeval valmistab võistlustel kasutatavaid curlingukive ainult üks tehas – Kays of Scotland. Kivide tehasest väljumisel vastavad nad alati kindlale nn olümpia-spetsifikatsioonile. Valmis mänguvahendite kaal küll varieerub mõned grammid, aga tehasest väljumisel saavutatakse võistluskivide puhul selline tase, et ühe komplekti kivid oleksid võimalikult sarnased. Erinevused hakkavad kivide vahel tekkima seejärel, kui mängu tuleb inimfaktor. Igale tiitlivõistlusele eelnevalt tehakse kividele “hooldus”, mis tegelikkuses tähendab nende lihvimist liivapaberiga. Seda kõike tehakse tavaliselt käsitsi jäämeistrite pealiku poolt. Kuna lihvida tuleb väga suur hulk kive, siis paratamatult tekivad hulka ka teatud erinevused ning võistluseelsetel treeningutel me põhimõtteliselt neid otsimegi. Sisuliselt tähendab see seda, et viskame samale suunale kogu mängukomplekti kivid (8 tk), võimalikult sarnase kiiruse ja vindiga. Sinna kõrvale saab võistkond panna jääl kogutud info – iga kivi kiiruse teatud vahemaa jooksul, kivi liikumiskiiruse ja lõplikud koordinaadid kus kivi seisma jäi. Paljudel meie konkurentidel on selleks arendatud välja spetsiaalne tarkvara, kuhu nad sisestavad andmed ning mille tulemusena tuleb treenerile ja/või mängijatele kätte info kindlate kivide kohta. Näiteks, et kivi nr 1 libiseb sama kiirusega keskmiselt 35cm kaugemale kui kivi nr 2 või, et kivi nr 4 pöörab samale suunale visates keskmiselt 60cm rohkem kui kivi nr 3. Üksikute sentimeetrite ja millimeetrite mängus nagu segapaar seda on, mängib kogu see info tegelikutl väga olulist rolli. Meie koondise käsutuses sellist tarkvara küll pole, aga sama töö tegime me eilse treeningu ajal ära veidi lihtsamate vahenditega. Reeglina kasutame me nn kiiruskaameraid, mis laseri abil kivi kiiruse salvestavad ja seejärel võrdleme saadud tulemusi pildiga, mille me kivide asukohast teeme. Kivide osas tehtud tööd jätkame ka iga-õhtustel treeningutel, mis toimuvad pärast kõige viimast mänguvooru. Iga õhtu saavad kõik koondised võimaluse kasutada üht-kaht rada 10 minuti jooksul ja enamik tippe kasutavad ka seda aega veelkord kivide kontrolliks. Tegemist on loodusliku materjaliga ja seega võivad kivide omadused ka turniiri jooksul muutuda.

Meie esimeseks vastaseks (täna, laupäeval 21:00 eesti aja järgi) on Poola võistkond – Katarzyna Staszczak/Aleksander Grzelka. Nende näol on meie jaoks tegu veidi tundmatu väärtusega, sest meiega samadel MK-etappidel nemad kunagi osalenud ei ole. Samas on neil endal riigi siseselt 30+ segapaari ja seega on nad siia jõudmiseks pidanud seljatama päris suure hulga võistkondi. Kahe peale kokku on neil vaid üks rahvusvahelise tiitlivõistluse kogemus (5 mängu). Võrdluseks oleme mina ja Marie mänginud kokku 33’l tiitlivõstlusel 234 mängu. Seega on nn võidukohustus selles mängus pigem meie kanda. Tuleb siiski meeles pidada, et ainult kogemus ei mängi ja seega peame õhtul ka korralikku taset näitama. Kõige mugavam on täna tulemusi jälgida CURLIT’i lehe kaudu – http://wmdcc.curlit.com.

Hoidkem pöialt ja järgmine blogi juba homme!