Tallinn Cup curling’u-turniir 2005-2017
Mõned päevad pärast järjekordset 13. Tallinn Cup curling‘u-turniiri (edaspidi TC) on hea teha kokkuvõtteid. Kõigepealt ei oleks ma eales uskunud kevadel 2005, kui esimest korda TC’d planeerisin, et 12 aastat hiljem on TC raames Eestis ja Tallinnas mängimas käinud 376 võistkonda 24 erinevast riigist. Tagantjärele on see täielik ulme! Riigiti on statistika olnud järgmine:
- Soome: 146 võistkonda ja 5 turniiri võitu
- Eesti: 79 võistkonda ning 1 turniiri võit
- Venemaa: 54 võistkonda ja 3 turniiri võitu
- Läti: 46 võistkonda ning 1 turniiri võit
- Leedu: 6 võistkonda ning 1 turniiri võit
- Šveits: 4 võistkonda
- Valgevene: 4 võistkonda
- Itaalia: 2 võistkonda
- Kasahstan: 2 võistkonda
- Poola: 2 võistkonda
- Rootsi: 2 võistkonda
- Šotimaa: 2 võistkonda ning 1 turniiri võit
- Ungari: 2 võistkonda
- USA: 2 võistkonda
- Ahvenamaa: 1 võistkond
- Brasiilia: 1 võistkond
- Norra: 1 võistkond
- Slovakkia: 1 võistkond
- Taani: 1 võistkond
- Tšehhi: 1 võistkond
17 korral on väljapandud nn rahvusvahelised segavõistkonnad (võit aastal 2016), mille raames siin käinud mängijaid ka Andorrast, Kanadast, Saksamaalt ja Wales’ist. Seega mängijaid 24 erinevast riigist. Suur aplaus!
TC on rahvusvaheline
Pärast seda loetelu ei ole vist vaja rõhutada, et tegemist on vägagi rahvusvahelise turniiriga. Ligemale 80 protsenti TC raames osalenud võistkondadest on tulnud välismaalt. Soomlaste osakaal siinjuures ligemale 40 protsenti. Pole liialdus öelda, et suuresti oleme seda turniiri saanud korraldada just tänu soomlastele (aga ka tänu Venemaa ja Läti mängijatele kui veel olulised sihtriigid välja tuua), kelle osakaal, eriti turniiri algusaegadel, oli märkimisväärne. Jäänud on ka kaks Soome võistkonda – Ryttylän Visa ja M-Curling – kes osalenud kõikidel senipeetud turniiridel. Müts maha!
Turniiri formaadist
Nii nagu on arenenud Eestis curling on arenenud ka TC. Nii nagu sai alguse Eesti curling Jeti jäähallist sai alguse ka TC Jeti jäähallist. Kui Eesti curling kolis 2014 aastal oma uude koju Tondiraba curling‘u-areenile, kolis ka TC sinna. Kui esimesel TC’l osales kokku 24 võistkonda, siis 2006-2011 28 võistkonda, 2012 aastal osales juba 42, 2013. aastal 40 võistkonda, 2014 aastal rekordilised 48 võistkonda. Alates 2015 aastast oleme konservatiivselt kolmel rajal korraldanud turniiri 18 võistkonna osavõtul.
Peamine põhjus, miks oleme viimastel aastatel korraldanud turniiri 18 võistkonnale on lihtsalt riskid. Suur turniir – lisaks curling‘u-areenile tuleb rentida ka üks hokiareen – nõuab oluliselt rohkem rahalist- ja inimressurssi korraldajalt (hokiväljakule curling‘u mänguvõimaluste loomine nõuab vähemalt 2-3 lisapäeva) ning oluline on seejuures välja müüa ka kogu turniir ligemale 48 võistkonnale. See ei ole kerge ülesanne ja korraldajatena oleme läinud konservatiivsemat teed. Seejuures on oluline mainida, et kui TC oli kunagi ainuke rahvusvaheline turniir Eestis, siis täna on meil kokku 8 turniiri, lisaks tuleb uusi turniire kogu aeg juurde ka lähi- ja kaugemates riikides ning suure turniiri nn väljamüümine on oluliselt keerulisem kui varasemalt.
TC roll Eesti curling‘us
Ma arvan, et TC’l on väga oluline roll Eesti, aga ka meie lähiregiooni, curling‘us. Perioodil, kui curling‘u mänguvõimalusi oli vähem oli TC ainuke võimalus Eesti võistkondadel ennast proovile panna rahvusvahelises konkurentsis. Ka paljude väliskülaliste jaoks oli see koht, kus kohtuda võistkondadega, kes võibolla nende riiki tihti ei satu. Traditsioonidel on oluline roll. Küsisin sel aastal ameeriklastelt, et kust tuli mõte Eestisse tulla? Vastus: “Leidsime turniiri curlingcalendar lehelt ja müügiartikliks oli see, et seda on juba 12 korda korraldatud”. Seega on traditsioonidel oma hind, mis annab ka kaugematele külalistele teatava usalduse korraldajate suhtes. Nõustun ütlusega: “Traditsioone hoida on kergem, kui uusi luua”. Samas võtab usalduse loomine aastaid, kuid võid selle ka hetkega kaotada! Sellise turniiri korraldus on tegelikult suur-suur vastutus.
TC kui fun turniir
Aastate jooksul on ka Curling Tallinna turniiride portfell laienenud ja turniire jagub igale maitsele. Sellest olen ka varasemates postituses pikemalt kirjutanud (loe siit ja siit). Oluline on mainida, et meil oleks ka fun– ja social turniire ning TC on üks nende kõige ehedamaid näiteid. Sellepärast oleme ka hoidnud formaati, et pühapäeval mänge ei toimu, mis annab võimaluse osavõtjatele laupäeva õhtul kella vaatamata sotsialiseeruda.
Toetajate panus
Tänan seejuures meie pikaajalisi kootööpartnereid Tallinna linna ja Tallinna linna Spordi- ja Noorsooametit, Kultuurkapitali, Hasartmängumaksu Nõukogu, Sportlandi, Parki Inn by Radisson ja Susi hotelli, Kalevi kommivarbikut ilma kelleta kohe kindlasti ei oleks võimalik sellist traditsiooni elus hoida.
Suur tänu ka neile, kes läbi hooaegade on TC’d aidanud korraldada: aitäh Leo, Ivo, Silver, Juuli, Harri, Vladimir, Jevgeni, Dmitri, Rauno, Eiko-Siim, Margus jpt.
Kõige suurem tänu kuulub kõigile võistkondadele ja mängijatele, kelle jaoks me seda turniiri teeme! Aitähh, et olete TC’l osalenud ja andnud oma panuse ühe traditsiooni loomisesse. Hoiame seda väärtust üheskoos ka edasi!
Rohkem informatsiooni: tallinncup.ee
Fred Randver
auväärse esimese TC korraldaja